Що це? Музика, від якої душа приємно здригається. Ти чуєш знайому приємну мелодію…Яка у 18 столітті звучала у просторих старовинних салонах. А зараз вона – акорд електрогітари, наплив нової енергії, свіжий рок…
Це все – напрямок у музиці АРТ-РОК.
АРТ-РОК – то своєрідний постмодернізм. Коли ми до «старого» вплітаємо цитати «нового». Тобто до класичних творів Моцарта і Шуберта сучасні рок-музиканти добавляють порцію своїх нот.
І тут відбувається диво – виходить інший, неповторний звук. Від далекої епохи залишається тільки тінь – натомість з’являється могутній, авангардний… АРТ-РОК.
Тепер доволі часто наше вухо вловлює класичну музику у рок обробці.
Але то все не просто обробка… Це – мистецтво із власною історією та характером. Один вектор із біографії музики.
Арт-рок використовує в якості основи елементи академічної музики, її стилізацію, види інструментів та аранжеровку.
У другій половині 60-х років у рок-музиці з’явився новий напрям art- rock. Його представники звернулися до класичної музики, традиції якої сприйняли і творчо змінили. Рок-музиканти поверталися до музики І. С. Баха, Л. Бетховена, М.П. Мусоргського, Е. Гріга та інших композиторів.
18 століття – геніальний Бетховен пише на новому тоді ще інструменті фортепіано «Місячну сонату».
Із 27-річного віку він страждав глухотою, яка весь час прогресувала. Важка для музиканта недуга обмежувала його спілкування з людьми, утруднюва піаністичні виступи і, нарешті, змусила Бетховена зовсім від них відмовитися.
21 століття – “Місячна соната”, перша частина якої присвячена Джульєті Гвиччарді , звучить в обробці рок-гітариста Зінчука. Ми чуємо давно відому мелодію, виконану на електричних інструментах.
Рок та електрогітара не забрали того смутку за коханою, глибини почуттів класичного композитора . Ті ж самі низькі і середні регістри, гармонія, повільний темп…
Той же самий настрій, який огортає людину сучасну так само, як колись середньовічну…
Звісно, у АРТ-РОці більше динаміки, шаленості та непокірності, аніж у класичних творах. Та без основи – тих мелодій-шедеврів Баха та Моцарта – не було би й сили і мужності у році.
Під впливом класики в арт-році ускладнилися музичний та поетичний зміст творів, розширився інструментальний склад, підвищився професійний рівень виконавців.
Композиції музикантів, що працюють в напрямку арт -рок , відрізняються мелодійною , гармонійною і ритмічною різноманітністю , багатством аранжувань , продуманістю і завершеністю структури , насиченістю звучання.
На додаток до традиційних для рок-музики музичним інструментам в арт-році використовують інструменти класичного оркестру : духові – флейту і саксофон , струнні – віолончель і скрипку. Музиканти зазвичай застосовують всілякі синтезатори і пристрої для перетворення звуку .
У арт-році віртуозна майстерність поєднується з яскравим , драматичним вокалом.
Подібно сюїтам в класиці, композиції рок-музикантів на платівці об’єднані однією або кількома темами в цілісний твір .
АРТ-РОК має свої розгалуження. Це прогресивний рок, симфорок -коли у мелодію включають оркестрові епізоди, класик-рок, техно-рок (якщо акцент робиться на технічну складність матеріалу), бароко-рок
(мелодичні стилізації під музику Ренесансу з використанням або
імітацією барокових інструментів).
АРТ-РОК – це, можливо, відголос почуттів наших предків…
200 років тому вони танцювали під цю мелодію полонез, сьогодні ми слухаємо її в наушниках, акорди міцного року вливаються у серце, ми чуємо, чуємо та відчуваємо те саме! Піднесення, одухотворення та свободу… Завдяки АРТ-РОКу строга класика перетворюється на модний рінгтон на дзвінку… Це Бетховен розповідає про біль душі… ти вловлюєш – і впізнаєш його у звуці електрогітари…
Автор: Катерина Воронова